Jak działają szczepionki?

Jak działają szczepionki?
Flixotide 250
szczepienie żółtaczka

Jeżeli nie chcemy borykać się z chorobą w domu i pragniemy ograniczyć cierpienia naszego dziecka dobrym pomysłem będzie zastosowanie szczepionki. W Polsce szczepienia nie są refundowane przez NFZ, pacjenci muszą za nie płacić z własnej kieszeni (koszt szczepienia wynosi około 700 złotych). Szczepionki dostępne są w większości aptek (na podstawie recepty) i zakładów opieki zdrowotnej. Szczepienie zawsze musi poprzedzić diagnoza lekarza.

W 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła, by umieścić szczepienia ochronne we wszystkich krajowych programach szczepień. Szczepionka ogranicza śmiertelność o około 45% (228 000 śmierci rocznie). Próby ze szczepionkami Rotarix i RotaTeq wykazały, że zaszczepione dzieci zdecydowanie rzadziej zapadały na chorobę rotawirusową.

Dziecko przyjmuje szczepionkę doustnie w dwóch lub trzech dawkach. Pierwsza dawka powinna być podana przed 12 tygodniem życia, ostatnia – do 6 miesiąca życia. Odstępy między kolejnymi szczepieniami powinny wynosić minimum 4 tygodnie. Starsze dzieci i osoby dorosłe nie mogą być szczepione.

pospolita żółtaczka alkoholowa to alkoholowe zatrucie wątroby