Rotawirusy – podstawowe informacje (wg WHO)
2 min readRotawirusy są główną przyczyną ostrych biegunek i odwodnień u dzieci poniżej lat 5 na całym świecie. Wirus jest niezwykle odporny na czynniki zewnętrzne (poza organizmem może przebywać nawet przez kilka miesięcy) i niezwykle zaraźliwy Prawie wszystkie dzieci w wieku 2 lub 3 lat mają za sobą kontakt z wirusem (grupa najbardziej narażona to dzieci wieku od 7 do 15 miesięcy). Objawy, trwające zwykle od 3 do 8 dni obejmują m.in. wodnistą biegunkę, nudności, wymioty i odwodnienie. W naszym klimacie zakażenia rotawirusem mają charakter sezonowy (szczyt zachorowań przypada na okres zimowo-wiosenny). Zakażenie Rotawirusem może dotknąć także osoby dorosłe – odnosi się to zwłaszcza do hospitalizowanych osób starszych.
Dane światowe (WHO) wskazują, że retowirusy są odpowiedzialne za prawie 40% wszystkich przypadków ostrej biegunki wśród dzieci. 527 000 ludzi rocznie umiera wskutek zakażenia retowirusem (zwykle są to dzieci poniżej 2 roku życia). Śmiertelność jest najwyższa w krajach południowej i południowo-wschodniej Azji oraz w krajach Afryki Subsaharyjskiej (100 000 ofiar w Indiach, 200 000 w Afryce). Amerykańska agencja zajmująca się monitoringiem i zwalczaniem chorób (CDC – Center for Disease Control and Prevention) szacuje, że około 73% dzieci przyjmowanych do szpitali z powodu biegunki w Korei Południowej było zakażonych retowirusem (odpowiadające statystyki dla innych krajów to: 58% dla Japonii, 55% dla Wietnamu, 46% dla Chin, 43% dla Tajlandii i 30% dla HongKongu).
W Polsce choroba retowirusowa przyczynia się do ponad 80 zgonów, 6500 hospitalizacji i 207 500 zachorowań. Tych liczb nie wolno lekceważyć – świadczą one o powszechności zachorowania na retowirusa także w naszym kraju.
Na świecie jest dostępnych kilka szczepionek przeciwko rotawirusom. W Polsce sprzedawane są 2 szczepionki do podawania doustnego: Rotarix i RotaTeq. Cel szczepienia to uchronienie dziecka przed zachorowaniem na cięższą odmianę biegunki rotawirusowej. Szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm dziecka. Dzięki wprowadzeniu szczepionek do programów leczenia w wielu krajach udało się znacząco ograniczyć liczbę zachorowań na rotawirusy.