Rotawirusy – grupy ryzyka

1 min read
Fortum ulotka żółtaczka szczepienia

Infekcje rotawirusowe występują najczęściej u dzieci w wieku od 2 do 24 miesięcy. Najbardziej narażone są dzieci przebywające w warunkach ułatwiających kontakt z innymi zarażonymi dziećmi. Często chorują dzieci przebywające w żłobku, przedszkolu i w domu (w otoczeniu innych chorych dzieci). Szczególnie ciężko zakażenie rotawirusem przechodzą niemowlęta – w ich przypadku istnieje duże ryzyko odwodnienia ze względu na częste biegunki i występujące trudności z karmieniem. Należy regularnie uzupełniać płyny i elektrolity ponieważ odwodnienie może przyczynić się do śmierci dziecka.

Rotawirusy są przekazywane głównie za pomocą dotyku (droga dłoń-usta). Stąd duża ilość zarażeń w miejscach skupiających dużą liczbę osób takich, jak: oddziały pediatryczne i geriatryczne, centra opieki medycznej i domy rodzin wielodzietnych. Rotawirusy są niezwykle trwałe i mogą przetrwać poza organizmem przez kilka miesięcy. Mycie rąk i utrzymywanie higieny nie chroni (choć pomaga ograniczyć) przed zakażeniem rotawirusem. Stąd obecność wirusa zarówno w krajach o wysokim, jak i niskim stopniu rozwoju.

Dorośli przebywający w otoczeniu zarażonych dzieci także znajdują się w grupie ryzyka. W ich przypadku ryzyko zakażenia jest znacznie mniejsze, a przebieg choroby – łagodniejszy. Dorośli zwykle nie wymagają hospitalizacji, choć mogą zarażać (także swoje dzieci).